Hakkımızda


Nargile, Tömbeki adı verilen tütünün dumanının sudan geçirilerek içilmesini sağlayan bir araçtır.
Nargile nedir sorusuna bu yazımızda cevap bulacaksınız. Tütünün ilk bulunduğu zamanlar M.Ö. ‘dir. Ve insanoğlu tütünü ilk önce yapraklarını yakarak ibadet etmek için kullanırlardı. Daha sonra tütün yaprakları insanoğluna keyif verdiği keşfedilince de o günden beri artık tütünü insanoğlu yakmak için değil keyif amacıyla kullanır oldu. Zamanla tüm medeniyetler tütünü farklı şekillendirdiler. Bazen pipo, bazen sigara, bazen puro ve bazende ağızda çiğnenerek çeşitli tüketme biçimleri uygulandı. Bunlardan bir diğeri de Nargile oldu.

Nargileyi Kim Buldu?
Tütünün nargile olarak tüketilmeye başlanmasının nasıl olduğunu ve Nargileyi kim buldu diye merak edenlerimiz olursa Nargile ilk Hintlilerin sayesinde bulunmuştur. 
Hintliler, Hindistan cevizinin dışında ki tabakayı yakıp, hindistan cevizinin içine soktukları bir kamış sayesinde Nargile bulunmuş oldu. Hintlilerin buldukları bu yöntemle artık Nargile bir kültür biçimine dönüştü. Nargile gün geldi o öylesine değer buldu ki vefat eden kişi miras olarak torunlarına nargilesini bırakır oldu. Padişahların başucunda yerini alan nargile bazen ara ara gözden düşse de yine hatırlanarak o ilgi dönemlerine dönüp kaybettiği değeri hep kazandı. Hatta günümüzde de Nargile salonları açılır oldu, insanlar evlerinde nargile tüketmeye başladılar.

Nargile, Farsça da hindistan cevizi denen “nargil” kelimesinden türetilerek gelmiştir. Doğu kültürünü yansıtan en önemli bir kültür abidesi olarak yerini almıştır.

Nargile Hindistan’ da Hintliler tarafından hindistan cevizinin içine kamış sokularak bulunmasının ardından, günümüz de porselen ve bronz gövdeler kullanılarak içimi sağlanmaktadır. Ardından Çini ve Gümüş Cam Gövdesi olan Nargileler üretilmeye başlandı. Araştırmacıların, nargilenin “sohbet  medeniyeti” olarak tanımladığı nargile, dumanını içine çekip sonra da bu dumanı göğe savurmak suretiyle içiliyor.  Muhabbetlerin, vazgeçilmez keyif aracı olan bu nargile günümüze kadar aynı şekilde içilerek misyonunu korumaya devam ediyor.
Nargilenin bilindiği oldukça ünlü bir deyimi vardır. Bunu nargile içen çok kişi bilir. Bu deyim “Bu meret zamansızların işi”olarak geçer. Bunun anlamı şudur. Nargile o kadar uzun sürelerde içilir ki takriben 2 saati bulur. Bu zaman zarfında zaten çok derin muhabbetler olacağı için, bu yüzden Nargile muhabbet erbabı kişilerin baş tacı olmuştur.

Sipsi
Sonradan eklenen bu ek sayesinde nargile daha ekonomik olması sağlandı. Bu ek Marpuç’ a takılıp içmek isteyen kişilere takdim ediliyor.

Nargilenin temel parçalarına kısaca deyinecek olursak; şişesi, ser borusu, tepsisi olarak sayabiliriz. Ancak nargile içmek için sadece yukarıda saydığım parçalar yeterli olmayacaktır. Nargile içmek için gerekli olan bazı nargile malzemelerine de sahip olmak gerekir. Örneğin tüm bu temel parçalar ile nargile takımınızı kurdunuz ancak nargile tütününüzü koyabilmeniz için bir lüleye ihtiyacınız vardır. Lüle birçok nargile takımının içerisinden çıkmaz haricen satılan bir parçadır ancak nargilenin olmazsa olmazlarındandır. Diyelimki lüleye sahipsiniz ancak yinede yeterli değil nargile tütünü, köz, közlük, sipsi gibi birçok nargile malzemesi gerekir. Keyifli bir nargile içimi için nargile malzemeleriniz eksiksiz olmalıdır. Yukarıda saydığımız temel nargile takımı parçaları ve nargile malzemelerine sahipseniz keyifli ve kolay bir nargile içebilirsiniz.

Bir nargile severin başına gelebilecek en vahim olayların başında nargile takımının zarar görmesi gelebilir. Üzülmeyin çünkü bizden aldığınız tüm nargile modellerinin yedek camlarınıda satıyoruz bu nedenle firmamız tarafından satın almış olduğunuz nargileniz zarar görmüş olsa dahi yedek parçasını kolaylıkla temin edebilirsiniz. Nargilelerin en çok zarar gören parçalarının başında cam olması nedeniyle nargile şişeleri gelir. Şişeler sağlamdır ancak yinede eğer yüksek biryerden sert zemine düşmesi durumunda zarar görebilir. Basit darbelerde kolayca kırılmayacak şekilde kalın bir camdan üretilen nargile şişeleri nargilelerin en temel parçalarındandır ve birçok nargile satıcısı genellikle yedek parçalarını piyasaya çıkarmazlar. Bu nedenle nargile şişesinin hasar görsemi ile bu konuda mağdur olan birçok nargile kullanıcı vardır ancak biz Oduman Nargile olarak yedek camlarımızın tamamını satıyoruz ve bu yedek camları web sitemizden de temin edebilirsiniz.